آرگون مایع(LAr) و کاربرد آن در صنعت

جوش آرگون

آرگون مایع


آرگون مایع از استخراج هوا بدست می آید. فرآیند تولید آرگون مایع که در اثر تقطیر جزء به جزء هوا انجام می گیرد، باعث جداسازی این گاز از هوا می شود.شرکت پیشران زمهریر آسمان افتخار این را دارد در راستای تامین آرگون مایع شرکت های صنعتی با ایشان همکاری نماید.

تاریخچه آرگون

راز کشف آرگون به صد ها سال پیش بر می گردد که در یک روش برودتی که توسط فردی به نام کارل وان لیند ابداع گشت آرگون مایع کشف گشت. تولید آرگون مایع با تقطیر جزبه جزء هوا صورت می پذیرد، به این صورت که ذرات هوا گرفته می شوند و پس از فشرده سازی زیاد در اثر نگهداری در فضای سرد تحت فشار تبدیل و جداسازی آب و هیدروکربن و کربن دی اکسید هوا را به مایع فوق سرد تبدیل می کنند که با اینکار آرگون مایع تولید می شود.

نام آرگون از کلمه ای یونانی (APOV) گرفته شده است. این کلمه به معنای تنبل ویا غیرفعال می باشد. به چه منظور از این کلمه برای معنای آن استفاده شده؟ به دلیل آنکه این عنصر تقریبا بدون هیچ واکنش شیمیایی انجام می شود. وجود هشت الکترون در پوسته اتمی بیرونی باعث می شود آرگون در برابر پیوند با عناصر دیگر پایدار و مقاوم باشد. آرگون با تقطیر کسری هوا مایع به صورت صنعتی تولید می شود. آرگون به عنوان در بیشتر موارد به عنوان یک گاز محافظ بی اثر در جوشکاری و سایر فرآیندهای صنعتی با دمای بالا که در آن معمولا مواد غیر واکنشی واکنش پذیر می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد.

آرگون مایع

آرگون مایع یا Argon Liquid به میزان زیاد در هنگام جداسازی هوا یافت می شود. آرگون مایع از تقطیر جزء به جزء هوا تولید شده و در دو حالت مایع و گاز به محصول قابل ارائه می شود.

حمل آرگون مایع توسط تانکر های برودتی عایق دار انجام می گیرد.  این تانکرها با تجهیزات Vapotisation همراه می باشند تا بتوانند مایع را در چند روز نگهداری کنند.

 آرگون مایع در انواع مختلفی از مخازن ذخیره و حمل می گردد که از مهمترین آنها می توان به مخازن دونر، سیلندرهای مایع و مخازن کرایوژنیک اشاره کرد.

آرگون بی رنگ، بی بو و بی مزه است. این ماده به عنوان یکی از گازهای “نجیب” شناخته می شود زیرا با بقیه­ی مواد واکنش نشان نداده و ترکیب شیمیایی شناخته شده­ای را تشکیل نمیدهد. گاز آرگون اشتعال ناپذیر و غیر قابل احتراق است و برای زندگی بی خطر نیست. گاز آرگون از هوا سنگین تر است و به مقدار کمی در آب حل میشود. وقتی که آرگون مایع بخارشده، مقدار زیادی حرارت مصرف میکند و در نتیجه یک سرد کننده ی ایده آل است.

گاز آرگون در جو، با غلظت تقریبا 1% وجود دارد. آرگون از هوا در واحد جداسازی هوا (ASU) بازیابی میشود، جایی که به عنوان یک مایع برودتی در دمای 308- درجه فارنهایت مجزا می شود. این ماده سپس به شکل آرگون مایع و یا گاز آرگون در سیلندر توزیع می شود.

گاز آرگون کاربردهای فنی و اقتصادی فراوانی دارد و ویژگی های بی اثر گاز آرگون به عنوان گاز محافظ در خیلی از فرآیندهای فلزی (مانند جوشکاری قوی) برای جلوگیری از اکسیداسیون استفاده می شوند. گاز آرگون برای پرکردن لامپ های فلورسنت و رشته ای و همچنین به عنوان گاز عایق برای پنجره ها استفاده میشود. گاز آرگون در بسیاری از صنایع به عنوان گاز آلاینده برای از بین بردن ناخالصی و ایجاد عایق محافظ برای آلاینده هایی مثل گاز اکسیژن، گاز نیتروژن و آب استفاده می شود.

محفظه ی عایق حرارتی دوجداره

فشار این نوع محفظه ها غیر قابل تنظیم است، رایج ترین واحد اندازه گیری ظرفیت محفظه ی عایق حرارتی، لیتر است که از 5 تا 200 لیتر متفاوت است. آرگون مایع میتواند از محفظه های کوچک با ریختن استفاده شود، در حالی که ابعاد بزرگ تر به لوله ی انتقال احتیاج دارند. سیلندر های مایع برودتی که لوله های قابل تنظیم فشار هستند، گاهی به نادرستی به عنوان محفظه­ی عایق حرارتی ذکر می شوند.

سیلندر های مایع حرارتی

یک سیلندر مایع برودتی، یک لوله ی فشار عایق دار است. این سیلندر ها مجهز به شیر فشار و دیست انفجار هستند که سیلندر ها را از افزایش فشار محافظت میکنند. محفظه های مایع تا فشار های 350 پاسکال هم کار می کنند و ظرفیت هایی بین80 تا 450 لیتر دارند. گاز آرگون ممکن است بصورت گاز یا مایع برداشته شود که این بستگی به دریچه مورد استفاده دارد.

نکته: سیلندر های مایعی که برای توزیع گاز آرگون طراحی شده اند، دریچه هایی مجهز به خروجی تجمع گاز فشرده (CGA) دارند و در کنار آن دستگاه های تنظیم فشار مناسب می توانند وصل شوند. دریچه هایی که برای برداشتن محصول مایع تهیه شده اند، همچنین به خروجی های CGA استانداردی مجهز هستند اما با دریچه هایی که برای برداشت گاز استفاده می شوند، متفاوت است. این باعث می شود که فرآیند ها با استفاده از محصول مایع یا گاز با هم تداخل پیدا نکنند.

نگهداری از آرگون مایع

معمولا ارگون مایع را در محفظه های مختلفی نگه می دارند که جنس محفظه به مقدار آرگون مایع و نحوه ی ذخیره سازی ارگون مایع بستگی دارد.

معمولا گنجایش محفظه های نگهداری آرگون مایع از 5 تا 200 لیتر متغیر است. تمامی محفظه های ارگون مایع باید بر اساس قوانین و استاندارد های DOT بسته بندی شوند.  معمولا آرگون مایع را در مخازن کرایوژنیک با تجهیزات وپورایزر حمل می کنند.

ایمنی استفاده از آرگون مایع

در محیط های صنعتی باید در نظر داشته باشید تا به هیچ عنوان آرگون مایع با کربن یا فولاد کم آلیاژ تماسی نداشته باشد.

هیچ وقت آب را با آرگون مایع مخلوط نکنید. زیرا این کار باعث می شود مقدار زیادی از آن تبخیر گردد و آب نیز یخ بزند. اگر دست یا پوست شما به آرگون مایع برخورد کند آن ناحیه دچار سرمازدگی می شود و همواره با قرمز شدن یا تغییر رنگ پوست به خاکستری یا سفید همراه است. در این صورت باید محل برخورد را با آب ولرم خیس کرد و به هیچ وقت از آب داغ استفاده نکنید.

تمامی محفظه ها، مخازن و سیلندر های کرایوژنیک آرگون مایع باید در محیط هایی با تهویه مناسب و به صورت عمودی نگهداری شوند. این امر خصوصا در هنگام حمل و نقل در کامیون ها بسیار حائز اهمیت است تا هیچگونه ضربه ای به مخازن ارگون مایع وارد نشود.

تمامی افرادی که با آرگون مایع کار می کنند باید به عینک و محافظ، دستکش و غیره مجهز باشند.

به هیچ عنوان نباید با پوست و چشم تماسی پیدا کند چون سبب یخ زدگی آن می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *