کربن دی اکسید مایع و برخی کاربرد های آن


CO2 مایع چیست و برای چه مواردی کاربرد دارد؟

دی اکسید کربن مایع همان کربن دی اکسید بصورت گازی است که به شدت فشرده شده و به حالت مایع خنک می شود. دی اکسید کربن به صورت مایع در زیر دمای بحرانی 31 درجه سانتیگراد و بالاتر از نقطه سه گانه با دمای 6/56- درجه سانتیگراد و با فشار 18/4 بار وجود دارد.

به طور کلی، گاز CO2 به شکل مایع، یا در سیلندر یا مخازن ذخیره سازی غیر عایق با فشار 45-65 بار یا مخازن کرایوژنیک در دمای بین ۳۵- تا ۱۵- درجه سانتیگراد با فشار 12 تا 25 بار، برای حمل و نقل، ذخیره و جابجایی استفاده می شود. تقاضا برای CO2 مایع در صنایع مختلف به شدت افزایش یافته است. این نشان دهنده کاربردهای متنوع این گاز است.

کاربرد های این گاز مایع شده:

تولید نوشابه های گاز دار:

گاز دی اکسید کربن فشرده تا حد زیادی در تولید نوشابه استفاده می شود. کربناته شدن نوشیدنی ها ابتدا با تخمیر طبیعی اتفاق می افتاد، اما امروزه نوشیدنی های درون بطری، با استفاده از CO2 تحت فشار طعم دار شده و نگهداری می شوند. CO2 مایع همچنین برای حذف کافئین از قهوه استفاده می شود زیرا یک حلال همه کاره است.

عامل خنک کننده:

CO2 مایع به عنوان یک عامل خنک کننده برودتی مهم استفاده می شود. به طور مستقیم به عنوان نگهدارنده مواد غذایی و در کاربردهای خنک کننده که در آن مواد غذایی را در دمای ثابت نگه می دارد استفاده می شود. در حمل و نقل بستنی نیز از دی اکسید کربن مایع استفاده می شود. این عنصر به دلیل دارا بودن ظرفیت بالای خنک کنندگی حجمی، ترجیح داده شده و از آن استفاده میشود.

آتش خاموش کن:

دی اکسید کربن مایع به دلیل خاصیت ضد اشتعال به عنوان یک خاموش کننده آتش استفاده می شود. این گاز با گرسنگی دادن شعله های اکسیژن کار می کند. کپسول های آتش نشانی که برای خاموش کردن آتش های الکتریکی استفاده می شوند به طور خاص با دی اکسید کربن مایع پر می شوند. این به این دلیل است که گاز تحت فشار جدا از خاموش کردن  آتش با حذف اکسیژن، سطوح در حال سوختن را خنک می کند و از آسیب بیشتر جلوگیری می کند.

بازیافت نفت:

در بازیافت نفت، دی اکسید کربن مایع به چاه های نفت پمپ می شود و در آنجا با نفت حل پذیر می شود، خاصیت چسبناک نفت را کاهش می دهد و باعث می شود که به راحتی تا محل برداشت، جریان یابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.